15 Adımda “Nasıl Seyahat Edilir?”

Bölüm 1: Nereye ne zaman gideceğinize karar verin

 

 

 • Yolculuk için ayıracağınız bütçeyi belirleyin. Seyahat etmek için zengin olmanıza gerek yok, fakat ne kadar paranızın olduğunu bilmek yolculuğunuzun diğer adımlarını da şekillendirecektir. Eğer sıkışık durumdaysanız, yeterince para biriktirinceye kadar seyahatinizi erteleyebilirsiniz. Nereye gideceğiniz, oraya nasıl ulaşacağınız, nerede konaklayacağınız…Bunların hepsi bütçenize bağlıdır.

 

 • Seyahat giderlerinize ek olarak hala ödemeniz gereken bir ev kirası ve faturalarınız olduğunu unutmayın. Seyahat için para harcamadan önce bunlara yeterince bütçe ayırdığınızdan emin olun.
 • Eli sıkı olun ve ufak gereksiz harcamalarınızdan kısabildiğiniz kadar kısın. Evde yemek, ATM komisyonlarından kaçınmak, 10-15 liralık latte alışkanlığınızdan vazgeçmek gibi para biriktirmek için basit ve ufak değişiklikler yapın.
 • Uzak bir yere gitmeye gücünüz yetmediği halde yeni yerler keşfetmeye hevesliyseniz, şehrinize yakın yerleri araştırın. Milli parklar, ilginç otostop deneyimleri, hatta yaşadığınız bölgeyle ilgili bir el rehberine göz atın.

 

 1.          Ne kadar süre eve dönmeyeceğinizi hesaplayın. Çalışıyorsanız ne kadar tatil hakkı biriktirdiğinizi kontrol edin. Önemli randevularınız var mı diye ajandanızı kontrol edin, buna bağlı olarak seyahat tarihlerinizi değiştirmeniz gerekebilir.
 • Seyahatinizi çarpanlarına ayırmayı unutmayın. Ne demek bu? Yani sadece 2 günlük bir hafta sonu tatiliniz varsa tatilinizi yolda geçirmemek için evinize yakın bir yerlerde geçirmeniz daha mantıklı olur. Yolda geçireceğiniz zamanın yüzdesini yolda geçireceğiniz zamanı, varış noktasında kalacağınız zamana bölerek bulabilirsiniz.   

 

 1.          Ne zaman gideceğinizi belirleyin. Gideceğiniz yerin pahalı, ucuz ve normal fiyatlı olduğu zamanları öğrenmek için orada yapılan festivallerin, bayramların tarihlerini öğrenin. Bunun gibi özel tarihler hem seyahat hem de konaklama harcamalarınızı artıracaktır. Kendi deneyimimden örnek vermem gerekirse normalde Almanya’dan sürekli €9 ödeyerek gittiğim Prag’a Paskalya bayramında biletimi erken alarak €20’ya gittim. Bu fiyat bayram süresince €40 civarlarındaydı. Normal zamanda gecelik €10 verdiğim hostele rezervasyonumuzu 2 ay önceden yapmamıza rağmen gecelik €30 gibi bir miktar ödedik.

 

 • Fiyatların yüksek olduğu sezonlar; havanın güzel olduğu, ortamların festival gibi etkinliklerden dolayı kalabalık olduğu zamanlardır.

 

 • Düşük fiyatlı sezonlar; uygun fiyatlar, az turist, berbat hava ihtimali olan ve bazı etkinliklerin-eğlencelerin kapalı olma ihtimalinin bulunduğu sezonlardır.
 • Normal fiyatlı sezonlar; seyahat etmek için en uygun zamanlardır. Önceki iki seçeneğin de iyi yanlarını kapsar–kalabalıktan kaçınırsınız, pazarlık etme imkanınız vardır, hava gezmeye uygundur. Bu dönemi yakalamak için yüksek fiyatlı dönemden hemen önce veya hemen sonra biletlerinizi alın.

 

 1.          Ne tarz bir seyahat istediğinize karar verin. Zamanını neye harcamak istediğinizi kendinize sorun. Eğer yoğun çalışma temponuza bir ara vermek istiyorsanız, dinlendirici bir sahil-plaj tatili planlamayı düşünün. Sıkıntıdan patlıyorsanız macera dolu raftingli, bungee jumpingli ya da dağ tırmanışlı bir seyahat planlayın. Milli bir parkı ziyaret ederek doğayla bir olun. Veya bir ülkeyi boydan boya gezerek yeni bir perspektif kazandırın kendinize.
 • Seyahat ile ilgili websitelerde farklı tarzlarda seyahat planlarıyla ilgili yazılar bulabilirsiniz: aile, ekoturizm, yol seyahatleri ve fazlası. Triptuner gibi seçimlerinize göre size tavsiyeler sunan siteleri deneyin.
 • Arkadaşlarınıza, akrabalarınıza gittikleri yerleri sorun. Deneyimlerine dayanarak ne yapılır, nerede kalınır ve ne yenir gibi sorularınıza ilginç tavsiyelerde bulunabilirler.

 

Bölüm 2: Seyahate Hazırlık

 

 

 • Bütçe Belirleyin. Bütün seyahatinizin ne kadara mâl olacağını ön görmeye çalışın. Ulaşım harcamaları (uçak-tren-otobüs bileti, arabayla seyahat ediyorsanız ne kadar benzin harcayacağınız), konaklama harcamaları (hotel-hostel-motel), seyahat sigortası, pasaport-vize ücretleri, vardığın yerde ulaşım harcamaları (taksi,otobüs, kiralık araba), bir öğünün ortalama fiyatı (veya yemek harcamasına ayıracağınız günlük limit belirleyin). Biraz savurganlık yapabileceğiniz bir miktar para ayırmayı da unutmayın. Acil durumlarda vs. bu paraya ihtiyacınız olabilir.

 

 

 • İlgilendiğiniz aktivitelerin fiyatını araştırın (Paris’teki Moulin Rouge Show’una giriş ücreti gibi). Masraflarla ilgili ne kadar bilgi sahibi olursanız planınızı da o kadar iyi yaparsınız.    
 • Birçok şehirde sizin müzelere, önemli turistik yerlere toplamda daha ucuza girmenizi sağlayan müze kartları-şehir kartları bulunur (Berlin’deki Museum Pass veya sadece Müzeler Adası’nı gezmenizi sağlayan Museum Island ticket gibi)
 • Planınızın bütçenizi aştığını fark ettiyseniz ayağınızı yorganınıza göre uzatma vakti gelmiştir ve birkaç etkinliği gözden çıkarmanız gerekecektir. Hotel yerine hostelde kalmak veya couchsurfing denemek, dört yıldızlı restoran yerine daha yöresel ve ucuz bir restoranda yemeyi tercih edebilirsiniz. Daha ucuz seçenekleri de bilerek esnek olmak bütçenize bağlı kalmanızı kolaylaştırır.
 • Bütçenizi hesaplarken para çevirmedeki oranları da dikkate almayı unutmayın.

 

 1.          Seyahat hazırlıklarınızı yapın. Dünyanın her yerine uygun fiyatlı uçuşları bulabileceğiniz onlarca internet sitesi var. Hepsi her zaman aynı fiyatları göstermediği için birden fazla siteden kontrol edin. Havayolları şirketlerinin kendi websiteleri de dahil. Eğer uçakla gitmeyecekseniz, tren-otobüs biletlerinizi de online satın alabilirsiniz.
 • Aktarmalı uçacaksanız iki uçak arasında değişim yapacak kadar yeterli vaktiniz olduğundan emin olun.
 • Araştırmalara göre bilet almak için en iyi vakit, seyahatten 100-50 gün(1.5-3 ay) öncesi. Uluslararası uçuşlar için en ucuz fiyat genellikle seyahat tarihinden 50-171 gün(5-1,5 ay) önceki biletlerde oluyor.
 • Ziyaret edeceğiniz yere nasıl gidileceğini bilmiyorsanız Rome2Rio, GoEuro gibi siteler size mümkün olan bütün yolları ve fiyatlarını gösterecektir.
 • Tren yolculuğu bazen otobüsten daha pahalı olsa bile Avrupa’da çok yaygın. Seat61, bahn.de gibi sitelerden fiyatları ve rotaları görebilirsiniz.

 

 1.       Konaklama yerinizi ayırtın. Konu kalacağınız yer olunca lüks hotellerden hostellere, ağaç evlerden kamp alanlarına ve özel apartmanlara kadar birçok seçenek var. Konaklamanızda aradığınız özelliklerden emin olun. Eğer diğer gezginlerle tanışmak istiyorsanız ve tuvalet-banyoyu paylaşmaktan çekinmiyorsanız, hostel sizin için uygun bir seçenek olabilir. Eğer birden fazla kişi seyahat ediyorsanız ev kiralamak, hostelde kalmaktan daha ucuza gelebilir! Çok ilginç değil mi? Airbnb gibi siteler bu konuda size yol gösterici olacaktır.
 • Ücretsiz olarak konaklamak bile mümkün! couchsurfing.com ‘dan o bölgede yaşayanlarla tanışabilir, evlerinde kalabilirsiniz. Fakat sizden evi hotel gibi kullanmak yerine onlarla vakit geçirmenizi bekleyebilirler.
 • WWOOFing gibi sitelerden bulacağınız yerlerde yemek ve konaklama ihtiyaçlarınız karşılığında organik çiftliklerde gönüllü olarak çalışabilirsiniz.
 • Rezervasyonlarınızı erkenden ayarlayın. Seyahatinizin doğallığını biraz düşürebilir fakat bir şehre vardığınızda bütün hostellerin o gece için dolu olduğunu ve kalacak bir yer olmadığını öğrenmek pek de eğlenceli olmayabilir, özellikle kış mevsimlerinde.

 

 1.        Sıkı bir seyahat planı hazırlayın. Seyahatinizde birden fazla şehir gezmeyi planladıysanız her şehirde ne kadar süre kalacağınızı belirlemeye çalışın. Öncelikli etkinliklerin ne olduğunu ve bunlar için önceden bilet almanız gerekip gerekmediğini kontrol edin. Yine de plana sadık kalacağım diye kendinizi çok sıkmayın. Eğer planın 15-30 dk gerisindeyim diye stres yaparsanız siz ve birlikte gezdiğiniz insanların iyi vakit geçirmesi çok zor.
 • Şehirdeki ulaşım sistemini önceden araştırmanız hem planınız hem de vaktinizi iyi değerlendirmeniz için bir avantaj olacaktır.
 • Hoteller, araba kiralama şirketleri gibi önemli yerlerin adres ve telefon numaralarını bir yerde toplayın ki ihtiyacınız olduğunda elinizin altında olsun.
 • Gezi programınızı ailenizle paylaşın. Acil bir durumda birisinin size nasıl ulaşacağını ve nerede olduğunuzu bilmesi önemlidir.
 • Seyahat planınızı kendinize e-posta ile yollayın ki kolay ulaşılabilir olsun.

 

 1.         Yanınıza alacağınız malzemelerin listesini yapın. Seyahat edeceğiniz zamanki genel hava durumunu kontrol edin. Birçok blogta ve seyahat sitelerinde yanınıza ne alacağınızla ilgili yeterince bilgi listelenmiş. İngilizce “what to pack for a week in Singapore” diye aratırsanız veya Türkçe “Singapur’da 1 hafta gezi için yanıma ne almalıyım?” şeklinde aratırsanız yazılan onlarca yararlı tavsiyeye ulaşabilirsiniz.
 • Az yük alın. Başka kıyafetlerle de kombine edebileceğiniz temel kıyafetleri tercih edin.
 • Eğer uçakla seyahat ediyorsanız bagaj kurallarını unutmayın. Özellikle sıvı kurallarını. El bagajlarında 1 litrelik ağzı kilitli torba içinde her biri en fazla 100 ml’lik kaplarda sıvı, jel ve aerosol taşıyabilirsiniz. 100 ml’den büyük kaplardaki sıvı ve benzeri yiyecek ve içecekleri uçak altı bagaja vermelisiniz. Size tavsiyem, Watsons gibi mağazalarda bulabileceğiniz küçük boyuttaki seyahat şampuanları, el kremleri veya parfümlerini tercih etmeniz. 10 günlük Polonya gezimde o küçücük şampuanı bitirememiştim, yetmez diye korkmayın yani.
 • Düzenli kullandığınız bir ilaç varsa seyahatiniz süresince ihtiyacınız olandan fazlasını aldığınızdan emin olun.
 • Gerçekten gerekli olan birkaç şey daha: hafif yağmurluk, yedek batarya veya powerbank, otobüs-uçak-tren yolculuğunuz süresince okuyabileceğiniz bir yazı (kitap, dergi vs.)
 • Hava durumunu kesinlikle dikkate alın. Dışarıda kar da yağabilir, bardaktan boşanırcasına yağmur da. Ya da çöl gibi sıcak bile olabilir. Hava durumu etkinliklerinizin ve orada geçireceğiniz vaktin kalitesini de belirleyecektir.
 • Bavulunuzu veya çantanızı hazırlarken kıyafetlerinizi sarmalayın, dürüm haline getirin. Katlamayın! Bu şekilde çantanızda çok büyük bir boşluk elde edeceksiniz. Her seyahatten önce izlediğim ve çok faydasını gördüğüm bu videodan kıyafetlerinizi nasıl sarmalayacağınızı görebilirsiniz:

           https://www.youtube.com/watch?v=Em4lbLf09M0

 

Bölüm 3: Uluslararası Seyahat

 

 

 • Pasaport çıkartın. İlk olarak geçerli bir pasaportunuz yoksa hiçbir yere gidemezsiniz. Türkiye’de pasaport alma süresi 7-10 gün arasıdır ve 4-10 yıllık pasaportların ücreti harç ve defter bedeli dahil 764TL’dir.  Pasaport başvurusu nasıl yapılır?https://www.kacgun.com/pasaport-kac-gunde-cikar/

 

Devamı gelecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.