Evde Bira Nasıl Yapılır?

      Vergi ülkesinde yaşamamızın sonuçlarından biri olarak alkol fiyatları da ülkemizde hayli yükseldi. Bırakın barda içmeyi, marketten bile alkol alamaz hale geldik. Almanya’da 1 sene boyunca biraya 1€ verdiğim zaman lüks içinde yaşıyormuş gibi hissetmeye alıştıktan sonra Türkiye’ye dönmek çok zor oldu. Geldiğimde ilk başlarda ucuz olduğu için Marmara Gold içmeye başladım fakat o bile bütçemi etkiliyordu. Bir çözüm bulmalıydım. Araştırmalarım sonucu evde bira yapmaya karar verdim. Gerekli malzemeleri tedarik ettik ve şu anda 0,5L’lik bir şişe birayı 2-2,5 TL’ye mal ediyorum. Hiç düşünmeden arkadaşlarıma ikram ediyorum kendim içiyorum, kafam rahat.

      Baştan söyleyeyim, evde bira yapmak ÇOK BASİT. Evde yaptığımı bazı arkadaşlarıma söylediğimde çok şaşırıyorlar, laboratuvar koşullarında falan imal ediyorum sanıyorlar herhalde 🙂 Hiç şüpheniz olmasın; kendinizi zorlamadan, toplamda 3-4 saatinizi ayırıp en geç 1 ay sonunda 23 Litre bira elde edebilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınızı adım adım bu yazıda anlatmaya çalışacağım.

1 Saatte birayı kurma

2-3 Hafta bekleme

2 Saatte şişeleme

Şişede 1 Hafta bekleme

Biranız içime hazır!

(Şişede ne kadar çok beklerse o kadar iyi.)

1.Adım: Bira Yapım Seti Satın Alın.

      İnternette aratırsanız belli sitelerden kolayca bulabileceğiniz bu başlangıç setinin fiyatları sitesine göre 150-200 TL arasında değişiyor. Bu setten dolayı ilk başta yapacağınız biraların 0,5 litresi yaklaşık 4 – 4,5 TL olacak. Sonraki aylarda sadece bira kitine para harcayacağınız için seçeceğiniz kite bağlı olarak fiyat da düşecek.

Bira Yapım Setinin İçeriği

1- Ucuz bir konserve bira kiti

2- Mayalama Kovası

3- Termometre: Kovanın dışına yapışık ve kova yüzeyinin sıcaklığını gösteren bir termometre.

4- Kova Musluğu

5- PBW  Temizleyici: Şişeleri, aletleri ve kovayı temizlerken kullanacağınız temizleyici. Bunu kullandıktan sonra malzemeleri durulamanız gerekmektedir. 4-6 kitlik kullanım sağlar.

6- Star San Arındırıcı: Yine şişeleri, aletleri ve kovayı PBW ile temizledikten sonra mikroptan tamamen arındırmak için kullanacağınız kimyasal. Tamamen içilebilir ve insan sağlığına zararsız olduğu için bunu kullandıktan sonra kesinlikle durulama yapmıyoruz ve arındırılmamış hiçbir aletle temasta bulundurmuyoruz. Suyla durulamamız halinde sudaki bakterilerin malzemelerimize bulaşacağını unutmayın. 10-12 kitlik kullanım sağlar.

7- Hava Kilidi: Kovada oluşan karbondioksidi dışarı atar ve  kova ile dışarısı arasındaki hava akışını kesmemizi sağlar.

8- Şişe Doldurma Çubuğu: Biranızı hava aldırmadan şişeleyebilmeniz için dipten doldurmanızı sağlayan yaylı bir alet.

9- Karıştırma Çubuğu: Isıya dayanıklı malzemeden üretilmiş olan çubuk, malt özünü eritmemizi kolaylaştırır.

10- Şişe Kapağı Kapatıcısı: Biramız hazır olduktan sonra şişelere doldurup hava almayacak şekilde şişeleri kapatmamızı sağlar.

11- Şişe Kapakları: Bira için özel üretilmiş, gaz sızdırmayan kapaklar.

12- Şişe Fırçası: Bira şişelerini derinlemesine temizlemenizi kolaylaştırır.

13- Şeker Ölçeği: Biranın şişede gazlanması için gerekli şekeri hassas bir ölçümle koymanıza yardımcı olur.

14- Bira Yapım Kılavuzu: Bütün süreci açıklamalı bir şekilde anlatarak zaten kolay olan bira yapımını daha da kolaylaştırır.

Bu sete ek olarak almanız gerekenler:

  • 1 Damacana Su (19L): 10-15 TL
  • 1 kg Şeker
  • 1 Konserve Açacağı: Tehlikeli olsa da konserveyi açmak için hâlâ bıçak kullanıyorum. (Tavsiye etmem)
  • 46 adet Bira Şişesi: Kendi biriktirdiğin şişeleri kullanabileceğin gibi Tekel Bayii’lerinden kasasıyla birlikte satın alabilirsin. Bunun dışında evde bira yapımı sitelerinin çoğunda da satışı yapılıyor.

         Tekel Bayii’nden: 15-20 TL (Temizlemesi biraz sorun oluyor)

         İnternetten: 100 TL

  Minimum Fiyat Maksimum Fiyat
Bira Yapım Seti 150TL 200TL
19 L Su 10TL 15TL
1 kg Şeker 5TL 10TL
Konserve Açacağı 0TL 50TL
46 adet Bira Şişesi 15TL 120TL
TOPLAM 180TL 395TL
İlk Setin Şişe Başı Maliyeti: 4TL 8,70TL
İkinci Set
Bira Kiti 50TL 120TL
1 kg Şeker 5TL 10TL
19 L Su 10TL 15TL
TOPLAM 65TL 145TL
İkinci Setin Şişe Başı Maliyeti 1,40TL 3,15TL

Devamı gelecek..

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.