Hayatımızın Seçimi: Üniversite Tercihi

Alan Seçimi

Kariyer planlama üniversitenin ilk senesi, hatta lisede başlar diyebiliriz. Lisede her yıl değişen eğitim sistemimizde aynı kalabildiyse sayısal, sözel veya eşit ağırlık alanlarından bir tanesini seçmemiz istenir. İşte hayatınızın geri kalan kısmını bu seçiminiz belirler. Ancak lisede her zaman bir şansınız daha vardır. Bu seçtiğiniz alanın hatalı olduğunu fark etmeniz durumunda diğer alanlara geçmek önünüzdeki senelerde de mümkün olacaktır.

Geleceğinizi üstüne inşa edeceğiniz alanı çok iyi belirlemelisiniz. Üzerine kafa yorarak, gerçekten “sizin” hayattan ne istediğinizi, tutkularınızı, uykularınızı kaçıran, içinizi heyecanlandıran o şeyi bulmalısınız. Liseden mezun olana kadar alanınızdan emin olmalısınız ki sağlam bir temelin üzerine güzel bir bina inşa edebilelim. Aksi takdirde inşa edilen binanın hiçbir önemi yoktur. İster en sağlam çeliği, en sağlam betonu kullanın yine de elbet bir gün çökecektir. Umalım da içi yeni insanlarla dolmadan çöksün temeli sağlam olmayan binalar, yoksa sadece siz değil hayatınıza giren insanlar da bu çöküşten etkilenecekler.

Üniversite / Bölüm Seçimi

Lise son sınıfa gelmişsinizdir ve çok önemli bir seçimle karşı karşıyasınızdır ve kendinizi şu soruyu sorarken bulursunuz: Üniversite mi yoksa bölüm mü seçmeliyim?

Sevdiğiniz işi yaparsanız, bir gün bile çalışmış sayılmazsınız. -Konfüçyüs

Üniversite’nin eğitiminizdeki ve kişisel gelişiminizdeki etkisi yadsınamayacak bir gerçek. Çalışma hayatına atılmakla şu an içinde bulunduğunuz an arasındaki sürede yaşayacaklarınızı, kendinize katacaklarınızı işte bu seçiminiz belirleyecek. Kırsalda bir üniversitede okuyup kendinizi geliştirebileceğiniz etkinliklerden, kurslardan uzak kalırken doğayla iç içe olmak veya beton yığını haline gelmiş bir şehirdeki üniversiteyi seçip doğadan uzak kalmak ama etkinliklere, kurslara kolay erişebilmek tamamen sizin seçiminiz olacak. Sizi en iyi siz tanıyorsunuz, ne anneniz ne de babanız. Bu seçimi kendi hislerinizle, artılarını eksilerini rasyonel bir şekilde tartarak siz yapacaksınız.

Linkedin’de yakın zamanda gördüğüm, konumuzla ilgili bir öneri.

Benim bu noktada kişisel tavsiyem, üniversitenin bu anlamdaki önemini de dikkate alarak bir bölüm seçimi yapmanız olacaktır. Bölümünüzü seçerken, lisede alan seçimi yapmanızda sizi yönlendiren duygularınızı, tutkularınızı sakın bir kenara atmayın. Sevmeden, istemeden seçtiğiniz bir alanda kariyer yapmak, hayatınızın geri kalanını bir cehenneme çevirmek anlamına gelmektedir.

İç sesinize kulak verdiğiniz kadar, tabii ki hayatın getirdiği bazı temel ihtiyaçları da dikkate almakta fayda var. Ailelerin yaptığı en büyük hata, maalesef ki sadece bu kısma odaklanarak çocuklarının tutkularını önemsememeleridir. Ancak bu noktada ailelere de bir miktar hak vermek gerekir. Sonuçta yıllarca emek verip sizi bir yerlere kadar getirmek için çabalıyorlar ve muhtemelen birçoğu da yokluk nedir biliyorlar. Dolayısıyla sizin bu risklerden uzak bir şekilde refah içinde yaşamanızı istiyorlar. Her ne kadar iyi niyetli olsa da yukarıda anlattığım gibi bu yaklaşımın çok yanlış tarafları da var.

Acele bir karar vermek veya sıralamanızın yettiği en üst bölümleri/üniversiteleri hiç sorgulamadan tercih listenize yazmak yerine size uygun olduğunu düşündüğünüz meslek gruplarını detaylı bir şekilde araştırarak, kendi yetenekleriniz ve ilgi alanlarınıza göre gerekirse sıralamanızın altında kalan bölümleri veya üniversiteleri de tercih etmelisiniz. Zira hayatınızın geri kalan kısmı tamamen bu seçiminizle ilgili olacak. Böyle önemli bir seçimi toplumun, çevrenizin, öğretmenlerinizin, ebeveynlerinizin, arkadaşlarınızın değer yargılarına bırakamazsınız.

Bunlara ek olarak, özellikle Linkedin gibi platformlardan o mesleği yapmakta olan uzmanlara mesaj atıp, fikirlerini almanızın size çok faydası olacağını söyleyebilirim. İşin içindeki biri, sizin hiç aklınıza gelmeyen noktalara değinecek ve size yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.

Seçtiğiniz bölüm her ne olursa olsun unutmayın ki tutkulu bir şekilde yapacağınız bir ödevle veya bir sınavla, umursamadığınız ve içinizde heyecan uyandırmayan bir bölümde yapacağınız ödev veya sınav aynı olmayacaktır. Tutkularınızla uyumlu bir bölüm seçmeniz durumunda notlarınızı yüksek tutmak için değil, daha çok öğrenmek için çabalayacaksınız ve siz çabalarken notlarınızın da zaten bununla uyumlu bir şekilde yüksek olduğunu göreceksiniz.

Maalesef bu söylediklerim her zaman geçerli olmayabiliyor. Sizi akademisyen gibi yetiştirmek için yüksek lisans konularını derslerinizde anlatan sorunlu eğitmenler, saçma sapan komplekslerini öğrenciden çıkaran öğretmenler (!) de azımsanmayacak sayıda. Tutkulu olduğunuz bir yolda ilerliyorsanız, bunun gibi ufak engellerle karşılaşmanız da gayet olağan. Bu engelleri bir basamak haline getirerek üstüne basıp yükselmek de sizin elinizde.

Unutmayın, her alanın kendine göre mutlaka sorunları olacaktır ve bunlar sizi uğraştıracaktır. Sizin burada yapacağınız seçim, hangi alandaki sorunlarla uğraşmayı tercih etmek istediğinize bağlıdır.

Üniversite tercihleri yapacağınız dönemde her kafadan bir ses çıkacak, herkes kendince sizi yönlendirmeye çalışacaktır. Herkes kendisinde eksik olan neyse ona göre yönlendirmede bulunacaktır. Eksik hissettiği konu para olan birisi sizi maaş odaklı yönlendirirken, bir diğeri prestijli meslekleri tavsiye edecektir. Size bu tavsiyeleri umursamayın diyemem ancak hak ettiğince umursayın diyebilirim. Tamamen etrafınızdakileri dinleyerek kendinize uygun bir seçim yapamazsınız. Hepsinden önce kendinizi tanımak için çabalamalı, nerede daha başarılı ve huzurlu olacağınızı kendiniz sorgulayıp bulmalısınız.

Bu stresli ve hayatınızın geri kalanı üzerinde büyük etki yaratacak dönemde bol bol araştırma yaparak sizin için en doğrusu olduğuna emin olduğunuz bölümü seçmenizi diler, kariyerinizde ve hayatınızda çok başarılı ve mutlu olmanızı dilerim!

Konuyla ilgili kesinlikle incelemenizi tavsiye ettiğim, değerli bağlantılar:

http://erhanerkut.com/category/unitercih/

Tercih kılavuzu niteliğinde bir rehber: Bilinçli Tercih: Üniversite Seçerken – Prof.Dr. Erhan Erkut

Türkiye’deki tüm üniversiteler hakkında önemli bilgiler paylaşılmış: https://www.kariyer.net/universiteler

Hangi üniversite mezunları daha kolay iş buluyor? Hangi bölümün mezunları daha kolay iş buluyor? Hangi üniversitenin hangi bölümünden mezun olan adaylar daha kolay iş buluyor? sorularına cevap olarak istatistikler verilmiş: https://www.kariyer.net/en-iyi-universiteler/hakkinda

Meslek Seçimi-Haluk Tatar
Üniversite Seçimi (Meslek ve Bölüm Seçimi) – MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Erkut
Kariyer Planlama – Prof. Dr. Erhan Erkut

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.