İş Bulma Süreci

İş bulma süreci özellikle 206 üniversite bulunan ülkemizde epey çetrefilli geçmektedir. Her yıl sizinle aynı bölümden mezun olan binlerce adayın arasından sıyrılmak gerçekten hiç de kolay değil. Bunun için iyi bir kariyer planlaması, kendini iyi tanıtma/pazarlama, verimli geçmiş üniversite yılları ve iş tanımına uygun bir özgeçmiş (CV) gibi özellikler gerekmektedir.

Ağustos 2020 itibariyle son derslerini almakta olan ve mezuniyete yaklaşan bir öğrenci olarak, bu yazı dizisinde sizi de iş arama serüvenime katıp, bu yolda yaptığım araştırmalarımı aktarmaya çabalayacak ve hatalarımdan çıkardığım dersleri sizin de aynı hatalara düşmemeniz için paylaşacağım. Bir kişinin bile hayatında en ufak bir etki yaratabilirsem, ne mutlu bana!

İş bulma sürecimi daha iyi anlayabilmeniz için biraz da kendimi tanıtayım;

Ben Berk Akgün. Sakarya Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde son derslerimi almaktayım ve 2017’den beri kişisel blogum olarak kullandığım yoldakal.com‘da içimden gelenleri, araştırdığım konuları, başkalarına faydası olabileceğini düşündüğüm bazı içerikleri paylaşmakta ve içimi dökmekteyim.

Mesleki ve eğitim geçmişimden biraz bahsedecek olursam; 2015’te öğrencisi olduğum Sakarya Üniversitesi’ndeki Girişimcilik Atölyesi’nde yaklaşık 6 ay Burak Seven ve Zahid Salman arkadaşlarımla birlikte engellilerin gündelik işlerini görmesini sağlayabilecek bir robotik kol projesi üzerinde çalıştık. The Pitcher organizasyonundaki sunumumuz sonrası maalesef projeyi rafa kaldırdık. O sırada İnovasyon Haftası Etkinlikleri’nde yaptıkları robotik kol ile karşılaştığım NTV Türk İşi ekibine katıldım. İlk görüşte aşık olduğum o robotik kolu bana verdiler ve aynısının daha iyisini yapmamı istediler. Böylece 3 Boyutlu Yazıcıları öğrendim, bolca emek vererek, geceli gündüzlü çalışarak ve bir yandan okulu idare ederken her haftasonu Sakarya-İstanbul arasında mekik dokuyarak, ailemi ve arkadaşlarımı nadiren görerek aylarca bu ve bunun gibi projelerde çalıştım.

Ardından 2016 yılında Erasmus+ Öğrenci Değişimi’yle 1 sene boyunca Almanya’da yaşadım. Erasmus koordinatörlüğümüzün sisteminde İngilizce olacağı yazan derslerimin tamamının Almanca olacağını son dakikada öğrendim ve buna rağmen eşi bulunamayacak bir tecrübe olacağı için bana 1 seneye mâl olsa da iptal ettirmeyerek hayatımdaki en iyi tercihlerimden birini yaptım. Birçok milletten, dinden, düşünce yapısından çeşit çeşit çok güzel insanlar tanıdım. Bir kısmıyla hâlâ da görüşmekteyim.

Erasmus dönüşünde Sakarya gibi bir şehre adapte olmakta epey zorlansam da bir şekilde idare etmek zorunda kaldım. Geldiğim senenin yazında OTOKAR’da üretim stajı yapma fırsatım oldu. Sonraki yaz da Takosan Otomobil Göstergeleri’nde gönüllü olarak staj yaparak yalın üretim tekniklerinin sahada uygulanışını gözlemledim ve şu anda içinde olduğumuz, çeşitli yasaklar koyarak yayılmasını engellemeye çalıştığımız Covid-19 döneminde yine Takosan’da zorunlu üretim stajımı tamamladım. Birçok yeni teknik ve bilgi öğrendim. Teorik bilgilerimi pratikte gözlemledim ve uyguladım.

Başladığım bu yazı dizisini üniversite tercihlerinin yapılmakta olduğu bu dönemde biraz aceleye getirip, bütün yazılar tamamlanmadan paylaşacağım. Serinin geri kalanını da vakit buldukça tamamlamaya çalışacağım. Umuyorum ki sorularınıza biraz da olsa ışık tutabilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.