Mehmet Aldanmaz

MEHMET ALDANMAZ – HEDEFSİZSENİZ HEDEF SİZSİNİZ

Sizin yaşlarınızdayken bir kitap okumuştum. Kitapta: “Bir kitap okudum hayatım değişti. Beni değiştiren o kitap değil, o kitaptaki bir cümleydi. O cümle beni arıyormuş, ben de onu arıyormuşum.” Ben de aynı şekilde hayatımda rastladığım cümleleri defterlere yazdım. Sonra bunları sosyal medyada paylaştım ve “Hayatınıza dokunacak sözler” diye bir kitapta topladım. Bugün size 15 tane hediye söz getirdim. Umarım bu sözlerden biri sizi arıyordur veya siz bu sözlerden birini arıyorsunuzdur.

“Bugüne en uzak gün, dündür.”

“Okçu nedir ki hedef olmadan.”

Bizler de derslerde bedenen burada; beynen, kalben ruhen burada değilsek kayak takımıyla bu salona gelen birinden farkımız olmuyor. Bir insanın değerli olup olmaması, hedefinin doğru yerde olup olmamasıyla ilgilidir.

“Bugünü kullanış şekliniz, yarının sizi nasıl kullanacağını belirler.”

Allah, gayrimüslim de olsa çalışana verir.

“Bugün kim ve nerede olduğumuz dünkü tercihlerimizin sonucu, yarın kim ve nerede olacağımız bugünkü kararlarımızın sonucu olacaktır.”

Üniversiteyi iyi değerlendirin. Deliler, aynı şeyi yapıp farklı sonuç bekler. Bizim zamanımızda 30 alınca hoca verirdi, 100 alınca biz alırdık. “Hoca bana taktı” lafı var bir de. Hiçbir hocanın böyle hedefi yoktur. Geçemediğin derste hocayı bahane etme, sen not yükseltmek için farklı olarak ne yapıyorsun ona bak. Eğer hareket tarzında değişiklik yapmazsan o 30’u 50’ye 70’e çıkaramazsın.

“Olumsuz insanlardan uzak durun çünkü onlar her çözüm için bir sorun üretirler.”

“Bana öyle bir mutluluk söyleyin ki karşılığında acı verilmemiş olsun.”

Yata yata dersten 100 alınmaz. Yapman gereken sorumluluklar vardır. Hiçbir mutluluk yok ki karşılığında acı verilmemiş olsun. Dert biter, hayat biter. Hayatımızın her anında dert olacaktır.

“Derdimiz ne kadar büyükse hayatımız da o kadar büyük olur.”

Karşına çıkan derde basıp geçersen basamak, geçmezsen engel olur.

“Değişmeyen tek şey değişime karşı dirençtir.”

100 almak isteyeceksin, karşına engeller çıkacak. Değişimi gerçekleştirmek için bu engellere basıp geçmen lazım. Değişimi gerçekleştirmek için duvarları yıkmamız gerekiyor.

“Çalışmak bizi 3 şeyden kurtarır: Can sıkıntısı, yoksulluk, kötü alışkanlıklar.”

Herkes ölecek ama bazıları yaşayacak. Ben sizi yaşayan olmaya davet ediyorum. Çalışkanlarda kötü alışkanlık oranı düşüktür, tembellerde yüksektir. Allah, gayrimüslüm olsa da çalışana verir. Allah ilmi isteyene, parayı istediğine verir. Parayı genelde çalışana veriyor.

“Fakirlik, açlık demek değildir. İstenmemek, sevilmemek, dikkate alınmamaktır.”

“Tüm kötü alışkanlıkların ilki bedavadır.”

Ve hep bir kereden bir şey olmaz diye başlıyor. Negatif bir şey yapmak için bahane çoktur. Alkol alanların %99’u sigara içiyor, uyuşturucu alanların %99’u alkol kullanıyor, intihar edenlerin %99’u uyuşturucu madde bağımlısı. Arkadaşlarınızı sizi nereye götürdüklerine göre seçin.

“Hiçbir yol yanlış değildir. Yanlış olan tercih ettiğiniz yoldur.”

Gittiğin yol doğru olabilir ama senin için doğru olmayabilir. İstanbul’a gitmek için Artvin’e doğru gidersen gittiğin yol yanlış olmaz, senin için yanlış olur. Hedef güzel olunca yolun hiç sıkıntısı olmaz, bize keyif verir.

“Hayat bir uçurtmaya benzer, rüzgar ne kadar sert eserse o kadar yükselirsin.”

Burada uçurtmayı kendimiz, rüzgarı da dertlerimiz olarak düşünebiliriz. Ne kadar çok derdimiz olursa o kadar yükseliriz. Küçük derdi olanın büyük derdi olmaz. Küçük dertleri büyütmeyelim, büyük dertleri küçültelim.

“Fark yaratamayacak kadar küçük olduğunuzu düşünüyorsanız sivrisinek olan bir odada uyumayı deneyin.”

Hayatta tüketicilikten ziyade nasıl üretici olabiliriz diye düşünelim. Aldığımızdan daha çoğunu vermeliyiz. Önce herkes kendi patlak lastiğini tamir edecek.

“Başlamak için muhteşem olmanıza gerek yok ama muhteşem olmak için başlamalısınız.”

Önce kendi patlak lastiğinizden başlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.