Minuteman

Minuteman III (LGM-30G)

 

LGM-30G Minuteman, ABD yapımı kıtalararası balistik füze. Dağınık tertipteki sabit beton mevzilerde ve demiryolu trenlerinde seyyar olarak kullanılan, nükleer harp başlığı ile teçhiz edilmiş, üç kademeli, katı yakıtlı, benzer balistik füzelerden daha basit, daha küçük ve hafiftir ve yüksek derecede otomatik, uzak harekatta bulunacak şekilde imal edilmiştir.  Amerika‘da karada üslenmiş tek kıtalararası balistik füzesidir.

LGM ismindeki “L” harfi; rampa atışlı olduğunu, “G” harfi karasal hedeflere saldırmak için tasarlandığını, “M” harfi ise güdümlü füze olduğunu belirtmektedir.

Geliştirilmesine 1950 ortalarında,katı yakıtlı roket motorlarına yapılan temel araştırmaların sonucu olarak katılara dayalı bir ICBM’nin mümkün olduğunun belirtilmesiyle başlandı.

 

Model: LGM-30G Minuteman
Tür: Kıtalararası Balistik Füze
Menşei: ABD
GÖREV GEÇMİŞİ
Kullanımda: 1962 (Minuteman-I)
1965 (Minuteman-II)
1970 (Minuteman-III)
Kullanan: ABD
ÜRETİM GEÇMİŞİ
Üretici firma: Boeing
Birim maliyeti: $7,000,000
ÖZELLİKLER
Ağırlık: 35,300kg
Uzunluk: 18.2m
Çap: 1.7m (ilk aşama)
Savaş Başlığı: Nükleer: W62(kullanımdan kalktı), W78(aktif), veya W87 (aktif)
Patlama Mekanizması: Hava patlaması veya temas (yüzeyle)
Motor: Üç aşamalı katı yakıt roketi motorları. İlk Aşama: Thiokol TU-122 (M-55); İkinci Aşama: Aerojet-General SR-19-AJ-1;Üçüncü Aşama: Aerojet/Thiokol SR73-AJ/TC-1
Operasyonel menzil: Yaklaşık 13,000 km (tam değer, gizli bilgi)
Uçuş yüksekliği: 1,120 km
Hız: Yaklaşık 28174 km/sa (terminal faz)
Güdüm Sistemi: Inertial NS-50
Hassasiyet: 200 m CEP
Fırlatma Rampası: Silo

 

Minuteman-3 füzesi 1950’lerde geliştirilmiş, kamuoyuna 1962’de tanıtılmıştır. Bu sınıf füzeler arasında bir dinozor olarak değerlendirilebilir. Ancak Kremlin’in önce taarruz etmesi ihtimaline karşı farklı bir teknoloji ile donatılmışlardı. Bir kez ateşlendiklerinde bir daha durdurmak, başka bir istikamete yönlendirmek veya havada infilak ettirmek merkez tarafından mümkün olmayacaktı. Bunu, o zaman için en yüksek caydırıcılık seviyesi olarak düşünmüş, “bize saldırırsanız, düğmeye basacak kadar yaşamamız yeterli, düğmeye basarsak bu füzeleri bir daha yakalayamazsınız” demeye getirmişlerdi. Zaten bu nedenle de yerleri hiç saklanmadı, koordinatları hep bilinir oldu. Bu da yetmedi, bunların bulunduğu üslerin nükleer taarruza karşı güvenliği de yeterince alınmadı. Hedef ve niyet belliydi : “Bize saldırmayın! Yoksa herkes yok olur.

Bu füzelerin yenileriyle değiştirilmesi senatoda problem yaratacağı için Obama operasyonel ömürlerinin 2030’a kadar uzatılmasını talep ettiğinden gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Fakat Rusya Soğuk Savaş dönemi RS-20B Voyevoda füzelerini RS-28 Sarmat füzeleriyle yenileyince üstünlük bariz bir şekilde Rusya tarafına geçmiştir. Çünkü Sarmat’lar 100 ton ağırlığında olup 10 ton yük taşıyabilmektedir. Bu da 15 bağımsız ve 6000 mil uzaklıkta hedefe termo-nükleer başlık gönderilebileceğini göstermektedir. Tamamlandığında en büyük ICBM (Kıtalararası Balistik Füze) sistemi olacaktır.

Özetle, Minuteman-3 modası geçmiş bir balistik füzedir. Teknolojisi ve kapasitesi eskide kalmıştır. Üstelik en önemli rakibin elinde daha iyisi mevcuttur. Bu nedenle değiştirilmesi gerekmektedir. Ancak bu eski teknoloji bile K.Kore’nin ulaşmaya çalıştığı teknolojiden çok öndedir. Burada sadece yeni hasma tehdit değil, bölgedeki diğer müttefiklere de gönderilen bir selam söz konusudur. ABD bölge ülkelerine “her türlü tehditte yanlarında olmaya devam edeceği”ne dair taahhüt sunmaktadır. Üstelik bunu yeni seçilen, fakat bir türlü istediği güce ulaşamayan başkanın döneminde yapmaktadır. Eski teknolojisinin bile yeni hasmını rahatlıkla devireceğini bilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.