Ruhların Kaçışı Hakkında 10 Büyüleyici Gerçek

Ruhların Kaçışı – Sen To Chihiro No Kamikakushi (Sen ve Chihiro’nun Ruhlarının Kaçışı)

      IMDB’de 8,6 puan ve onlarca ödül almış olan bu animasyon filme çok ön yargılı yaklaşmış ve aylardır izlememiştim. Sonunda biraz da kendimi zorlayarak izleme fırsatı buldum ve daha ilk saniyesinden itibaren “Bu filmde bir şeyler var, kesinlikle çok iyi” gibi anlamlandıramadığım bir hisse kapıldım. Gözümü kırpmadan izlediğim filmden onlarca anlam çıkardım. Her sahnenin farklı bir tadı farklı bir yorumlanışı var adeta ve bu kişiden kişiye değişen bir yorumlama.

      Bu yazıda size 19 büyük ödül kazanmayı hak etmiş, Hayao Miyazaki yapımı Ruhların Kaçışı isimli animasyon filmin arka planında yatan 10 ilginç bilgiyi sunacağım. Zaten izleyicilerin “ruhunu” etkileyen film, etkileyiciliğini bu bilgilerle daha da artırıyor.

1- Ruhların Kaçışı  senaryosuz oluşturulmuş

Studio Ghibli
Studio Ghibli

      Gelişmiş karakterleri ile çok iyi planlanmış olaylar dizisine rağmen Ruhların Kaçışı senaryosuz oluşturulmuştur. Aslında, Miyazaki’nin hiçbir filminin senaryosu yoktur. “Film üzerinde çalışmaya başladığımızda ellimizde bitmiş bir hikaye yoktur.” demiş Myazaki, Midnight Eye’da verdiği bir röportajda. “Genellikle zamanı belirlemem. Böylece hikayenin çizimine başladığımda hikaye oluşmaya başlar. Filmin üretimine çizimler gelişirken başlanır.”

      Olay dizisinin nereye gideceğini Miyazaki’de bilmiyor ve organik bir şekilde ilerlemesine izin veriyor. “Filmi yapan ben değilim. Film kendi kendini yapıyor ve benim ona uymaktan başka seçeneğim yok.”

2- Her şeyi Miyazaki yapıyor

Studio Ghibli
Studio Ghibli

      Filmi Miyazaki yazdı, yönetti ve çizdi; aslında çizerek film senaryosunu yazdı. Filmi izlediğinizde sadece bir kişinin emeğini ve vizyonunu görüyorsunuz. Yapımcı üretimde o kadar çok etkili ve ilişkili ki New Yorker dergisi onu bir keresinde “anime yazarı” olarak anmıştır.

3- Chihiro karakteri yönetmenin bir arkadaşının kızından ilham alınmıştır

      Miyazaki’nin bizim Teoman gibi sürekli emekli olduğunu duyurma huyu varmış ve en son 2013’te bunu tekrarlamış ve 2017’de yeni film çalışmaları yaptığı duyurulmuş. 1997’de de emekli olduğunu duyurmasından sonra arkadaşlarıyla dağ kulübesine gitmişler. Miyazaki, ergenliğin eşiğinde olan arkadaşının kızı ve onun yaşıtlarının aşırı lâkayt tavırlarından ilham almıştır. Yapımcı on yaşındaki kızlar için bir film yapması gerektiğine karar vermiş. O yaş grubu için yeterli kaynak yokmuş ve olan dergiler de romantizm, aptalca aşklar gibi konulara gereğinden fazla bir şekilde odaklanmış. “Kalplerinde taşıdıklarının, istediklerinin bu olmadığını hissettim.” diye tekrarlamış yapımcı. “Onların kadın kahraman oldukları bir film yapabilir miyim diye merak ettim.”

      Miyazaki sıradan on yaşındaki çocuklar için yapılmış bir film istemişti. Ana karakter, özel güçleri olmayan alışılagelmiş bir karakter olmalıydı. Kızların, onların da kahraman olabileceklerini gösteren, kendileriyle bağdaştırabilecekleri bir insana ihtiyaçları vardı. Ana karakter, Chihiro, dağ kulübesindeki kızların yansımasıydı. “Ne zaman Chihiro karakteriyle ya da onun hareketleriyle ilişkili bir şey yazsam veya çizsem, kendime hep arkadaşımın kızı ve onun yaşıtlarının o hareketi yapmaya kabiliyetli olup olmadıklarını sordum.” diye açıklıyor Miyazaki.

4- Küçük detaylar, gerçekliği artırıyor

Studio Ghibli
Studio Ghibli

      Miyazaki sıklıkla muhteşem, izleyiciyi içine çekerek gerçekmiş gibi hissettiren filmleriyle övülüyor. Bunun sebeplerinden biri detaylara gösterdiği yakın ilgi. Ayakların altındaki kir, birisi çarpınca düşen çin yemeği çubukları gibi küçük ilaveler, filmin genel hissine büyük katkıda bulunuyor. Filmin başında Chihiro’nun babası dört çeker arabası olduğunu belirtiyor ve gerçekten de kullandığı araba dört çeker! Sürdüğü araba eski kasa bir Audi A4 Sedan ve  “Quattro” (dört çeker sistem).

      Detaya verilen bu özel ilgi, karakterleri geliştirmek için de kullanışlı bir araç. Chihiro’nun tipik bir on yaşındaki çocuk olması gerekiyordu ve gerçekten davranışları da öyle gösteriyor. Ayakkabısını normalden fazla bir dikkatle giyiyor ve tam oturup oturmadığını kontrol etmek için ucunu yere vuruyor. Başka bir sahnede, kızın ailesi ona sesleniyor ama kız ikinci kez çağırılana kadar cevap vermiyor; hatta genç kızların tepkisiz yapılarını yansıtması için filmdeki birçok çalışan üçüncü seslenmeye kadar cevap vermemesini tavsiye etmiş.

5- Dere Ruhu (River Spirit), Miyazaki’nin dere temizleme tecrübesinden ilham alınmış

Studio Ghibli
Studio Ghibli

      “Kokuşmuş Ruh”un hamama geldiği sahne. Chihiro iğrenç yaratığın yan tarafındaki bisiklet direksiyonu sapını fark ediyor. Etrafını iple sarıp çıkana kadar çektiklerinde o kokuşmuş yaratığın, kirletilmiş nehir olduğu ortaya çıkıyor.

      Aslında bu sahnede gerçek bir deneyimden yola çıkılmıştır. “Bir keresinde bir dere temizlemiştim.” diyor Miyazaki.Bizim yerel deremiz. Ve gerçekten de içinde bisiklet vardı. Orada sıkışmıştı. Yaklaşık on kişi direksiyonun tutma yerine bir ip dolayıp yavaşça dışarı çekmiştik. Dereyi gerçekten de temizledik ve balıklar tekrar geri geldiler. Ve bu sebepten o sahneyi eklemiştim.”

6- Küçük ilave sahnelere “ma” deniyor

Studio Ghibli
Studio Ghibli

      Karakterin uzaklara daldığı veya sessizce oturduğu hareketsiz sahneler, Miyazaki’nin filmlerinde sıklıkla görülür. Roger Elbert ile yaptığı bir röportajda bu sahneleri faydasını açıklamış “Eğer nefes almadan durmaksızın hareket olursa bu sadece meşguliyet olur. Ama bir süre durup beklerseniz, filmdeki heyecanı daha genişletmiş olursunuz. Film sürekli olarak sabit bir heyecanda ilerlerse, hissizleşirsiniz.”

7- Miyazaki, sahnelerin çoğunun hayvan analojisiyle canlandırıldığını açıkladı 

Studio Ghibli
Studio Ghibli

      Miyazaki, animatörlerin karakterlerin nasıl hareket ettiğini anlamalarına yardımcı olmak için hayvanlardan ilham alarak çizmelerini söylemiş. Haku’nun kazan dairesindeki düşüşünün gösterimi için yapımcılar üç farklı hayvan kullanmışlar. Ejderha yılan gibi yere düşmeden önce duvara bir kertenkele gibi vuruyor. Chihiro’nun Haku’ya ilacı verdiği sahne için Miyazaki animatörlere model olarak köpek ağzını kullanmalarını söylüyor. Ekipteki kimsenin köpeği olmadığı anlaşılınca ellerinde kamerayla veterinere gidiyorlar.

8- Karakterlerin isimleri kim olduklarını yansıtıyor

Studio Ghibli
Studio Ghibli

      Boh küçük çocuk veya oğlan, Kamaji yaşlı kazancı adam, Yubaba hamam cadısı, Zeniba para cadısı anlamına geliyor. Kahramanımız Chihiro ise binlerce kulaç veya arayış, Sen ise sayı olan bin anlamına geliyor.

9- Chihiro’yu seslendiren Amerikan ses sanatçısını mutlaka tanıyorsunuz

Disney
Disney

      Chihiro’nun İngilizce seslendirmeninin sesi size tanıdık gelmesinin sebebi Lilo & Stitch’i izlemiş olmanız olabilir. Chihiro’yu seslendiren Amerikan ses sanatçısı Daveigh Chase, sonraki yıl Lilo’yu seslendirmiştir. Aynı zamanda onu Donnie Darko’daki kız kardeş, Big Love filmindeki Rhonda ya da Halka filmindeki Samara rollerinden de tanıyabilirsiniz.

10- Ruhların Kaçışı’nın setini ziyaret edebilirsiniz

      Filmin iç içe sokakları ve dikkatle hazırlanmış hamamı, büyüleyici tasarımını Tayvan’daki Juifen şehir merkezine borçlu. Ruh şehrinin kalabalığına benzer yerler ve sesleri burada bulabilirsiniz. Filmde gösterilen hamamın, Miyazaki’nin oradayken ziyaret ettiği bir Çay Evi olduğu söyleniyor. Eğer bir gün Tayvan’a giderseniz filmin büyüsünü tekrardan yaşamak için gitmeye değer bir yer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.